Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
17-03-2014 00:00:00

Can Kurtaran Tüneli’nde Işık Göründü

Tünelin Borçka tarafından düzenlenen Işık Göründü programına, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, Artvin Vali Yardımcısı Yılmaz Kurt, Karayolları Genel Müdürü Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, bazı daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cankurtaran Tüneli’nde “Işık Göründü” programına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, burada yaptığı konuşmada yolun medeniyet olduğunu belirtti.

2011′de tünel inşaatına başladıklarında çalışmayı seçim yatırımı olarak görenlerin olduğunu ifade eden Yazıcı, “Göstermelik bir iki araç getirmişler, onu da toplayıp gidecekler diyenler vardı. 5 Ocak 2011′de bu tünelin temeli atıldı. Bugün ‘Işık Göründü’ töreni gerçekleştiriyoruz. Uzunluğu 5 bin 200 metre. Şu an delinmiş haliyle Türkiye’nin en uzun tüneli. Takip edecek, arkasından Ovit Tüneli gelecek, 14.5 kilometre. Bu tünelin bitmesi ile Hopa’dan Borçka’ya görselliğe uygun duble yol da tamamlanacak. Bütününe baktığımızda Hopa Borçka arası 12 kilometre kısalmış olacak. Zaman olarak 20 dakika” dedi.

Bakan Yazıcı, Artvin’de Hopa-Borçka arasındaki Cankurtaran Geçidi’nde yapılan tünelle ilgili “Dağın ismi Cankurtaran ama şimdi Cankurtaran oldu. Daha önce çok canlar yanmış. Tünelin yapılması ile dağ kimliğine kavuştu” dedi.

Yapılan çalışmaların bir sevda ve vizyon işi olduğunu ifade eden Yazıcı, “Bu, milleti sevme, gerçekten milletin verdiği emaneti hizmetçilik anlayışıyla insanımızın hayatını kolaylaştıracak projeleri gerçekleştirmek suretiyle ülkenin kalkınmasını sağlamaktır. Hedef koyacaksınız önünüze. Yapılması uygun olanları planlayacak, tasarlayacaksınız. Kaynak bulacaksınız ve takip edeceksiniz. Bu projelerin hepsi takip edilen projelerdir.” diye konuştu.

Duble yolların yapımından Türkiye’nin ekonomik kazanımının yıllık 16 milyar lira olduğunu kaydeden Yazıcı, “Türkiye’deki kaza oranları itibarıyla değerlendirildiğinde 100 milyon araç x kilometre gittiği varsayımına dayanılarak 2003 yılında kaza oranı yüzde 5,72′dir. Duble yolların çoğalmasıyla 2009 yılında bu oran 4,30 dolayına inmiştir ve 2013 yılında kaza oranı 2,35 seviyesindedir. Yüzde 53 oranında bir azalma var. Bunun da temelinde insan var.” ifadelerini kullandı.

Dünyada var olan en kaliteli hizmeti ve eserleri Türkiye’ye kazandırmak için çalıştıklarını, Türk müteahhitlerin dünyaya nam saldığını vurgulayan Yazıcı, şöyle devam etti: “Dünyada Türk müteahhitleri ikinci sıradadır. Birinci sırayı Çin’e kaptırmıştır. O da sanırım sayıları fazla olduğu için. Dünyada yüklendikleri iş 287 milyar dolar. Şu anda yapmakta oldukları işlerin parasal değeri ise 45 milyar dolardır. Biz insanımızla övünüyoruz. Hükümet olarak önündeki engelleri kaldırıyoruz. Böyle gideceğiz.”

Artvin Valisi Kemal Cirit ise konuşmasına Konfüçyüsün, “Ya bir yol bul, ya bir yol aç, ya da yoldan çekil der.” sözünü paylaşarak şöyle devam etti: “Biz yollar aramaya, yollar açmaya devam ediyor, bu ülkenin önüne çıkarılan dahili ve harici tüm engelleri geçerek 2023 hedefi ve 2071 vizyonu ile; seçilmişlerimizle, STK’larımızla, vatandaşlarımızla, girişimcilerimizle, kamu bürokrasisindeki arkadaşlarımızla çabalayarak gayret göstermekteyiz.

Bugün kamu yatırımlarından yıllar içerisinde 10 milyara yakın kaynak almış bir Artvin var karşımızda.; O Artvin ki bugün Çoruh Vadisine gerdanlıklar takarak suları eğitmeye, dağları delerek tünellerle işlemeye devam etmektedir.

Cankurtaran Tüneli; 2015 yılından itibaren Artvine, Artvin ekonomisine, insan konforuna ve sosyal yaşamına yeni canlar katacak bir tüneldir.

Ve bugün yapılacak son işlemle de ışığa ulaşmış olmanın mutluluğunu hep birlikte yaşarken Türk mühendisliğinin ve Türk girişimciliğinin geldiği noktayı, Türk mühendisliğinin başarı hikayesine de şahitlik etmiş olacağız.

Ve aynı zamanda bu proje ile otoyol hariç bölünmüş yol çalışması ile de tanışmış olacak ve 2023 hedeflerinden birisi olan Artvin’e kadar bölünmüş yol projesinin de ilk nüvesi olacaktır.

Artvin bir barajlar şehri olduğu kadar aynı zamanda bir Tüneller kentidir de diyebiliriz. İlimizde şuan tamamlanmış Tünel sayısı 56 dır ve biten tünellerin uzunluğu 28 km dir. 6 tünelimizde inşaat devam etmektedir. Ve bu da yaklaşık 10 km dir. Tamamlandığında Toplam 62 tünel ve 38 km ye uzanmış bir Tünel uzunluğuna ulaşmış olacağız. Fakat önümüzdeki süreçte bir o kadar daha tünele ihtiyacımız var. Ve bu tünelleri sadece Karayolları Genel Müdürlüğümüz değil Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz de yapmaktadır. Ve bu tünellerin 45 tanesini DSİ yapmış bulunmaktadır.

Tüm bunlar bir başarının, bir yolculuğun hikayesi. KÖYDES Projesi ile de 2005 yılından 2014 bütçesi hariç bugüne kadar İlimize 183 milyon ödenek aktarılmış, 1350 km yol, 428 yerleşim birimine içme suyu, 26 sulama kanalı ve diğer bazı hizmetler yapılmıştır.

Bugünkü törenimizle ışığa çıkışın; Türk mühendisliğine ve girişimciliğine ve tabi ki tüm Artvinlilere hayırlı olması temennisiyle, saygılar sunuyorum.” dedi.

Karayolları Genel Müdürü Yardımcısı Uğur Kenan Adiloğlu, “Türkiye’nin kazısı tamamlanmış en uzun karayolu tüneli Cankurtaran Tüneli’nin Hopa-Borçka girişlerinin birleşmesi münsabetiyle ışık göründü törenimize katılarak bizleri onurlandıran Sayın Bakanımıza ve Sayın Valimize, Sayın Milletvekilimize ve siz değerli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hopa-Borçka-Erzurum güzergahınde yer alan Cankurtaran Tüneli Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesi, dolayısıyla Orta Doğu ülkeleri arasında önemli bir köprü görevi üstlenmektedir. Özellikle kış mevsimi şartlarında yaşanan birçok olumsuzluklar sis gibi, buzlanma gibi ve çığ gibi bu olumsuzlukları ortadan kaldıracak Cankurtaran Tüneli Hopa’dan itibaren 7 bin 500 metre mesafeden Çavuşlu mevkiinde 200 metre kotundan başlayarak 5200 metre uzunluğunda devam ederek Çifteköprü mevkiinde 400 metre kodlarında son bulmaktadır. Hopa-Borçka istikametinde hattın kazı çalışmaları son aşamasına gelinmiş ve bugün ışık görülmüştür. Diğer tüpte ise 130 metrelik kazı işlemi kalmış ve kazı çalışmaları devam etmektedir. Mart ayı sonunda bu tüpte de ışık görünmüş olacaktır. Tünel Hopa-Borçka güzergahını 12 kilometre kısaltacaktır.” dedi.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise bugünün Artvin için tarihi bir gün olduğunu beklirterek şunları söyledi: ”Artvinlinin yıllardır ulaşımda en sıkıntı çektiği, en çok zorlandığı, en çok bedel ödediği ve birçok ocağa ateş düştüğü Hopa Cankuratan Dağı’nda o geçit vermez kışın sisiyle, buzuyla, karıyla Artvinliye çile çektiren o dağın inşallah o sıkıntılı günleri yaşamayacağız güzel günlerin başlangıcının bir günüdür bugün. İşte 5200 metrelik Cankurtaran Tüneli’nin delme işleminin bittiği günü hep birlikte yaşıyoruz. Bir milletvekili olarak bugüne tanıklık etmek beni memnun etmiştir. Yol belki 12 kilometre kısalıyor ama bana göre 12 kilometre değil burada harcadığımız zamanı dikkate alırsak bir saatte 120 kilometre yol aldığımızı düşünürsek katma değer olarak 120 kilometre olarak kısaldı bu yol. Ben öyle görüyorum. Risk olarak belki % 80 riskimiz azaldı. Bu tünel Artvin’in çilesine bir son verecek çalışmadır. Devletimiz güçlü, ekonomimiz gittikçe büyüyor. Bugün Hakkari’de, Şırnak’ta ve Iğdır’da bile havaalanlarımız oldu. Yani ben inanıyorum ki imkanlar müsait oldukça Artvin’e hava ulaşımında da inşallah yeni bir çözüm arayışlarımız var. Havaalanının da ilimize kavuşturulması noktasında bütün Artvinlilere tercüman olmak istiyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Yazıcı, Vali Cirit, AK Parti Milletvekili Kışla ile basın mensupları tüneli bir uçtan diğer uca otomobil ile geçerek inceledi.

Bakan Yazıcı, tünel çıkışında gurur verici bir işin yapıldığını vurgulayarak, “Dağın ismi Cankurtaran ama şimdi Cankurtaran oldu. Daha önce çok canlar yanmış. Tünelin yapılması ile dağ kimliğine kavuştu. Bu yolun devamı tamamlandığında çok önemli bir yol olacak. Bağlantıları Erzurum üzerinden doğu ve güneydoğuya Türkiye’nin lojistik yollarının bütünleşmesine çok büyük bir ivme kazandıracak. Çok büyük bir eser olacak. Gurur duydum. 2023 hedeflerimiz var bu hedeflere bu yollar olmadan varamayız.” şeklinde konuştu.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.