Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
07-03-2014 00:00:00

Artvin’in Kurtuluş Yıldönümü

Bugün, serhat illerimizden Artvin’in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıldönümüdür.

Bundan tam 93 yıl evvel 7 Mart 1921 günü Artvin ve çevre halkımızın Rus ve Ermenilere karşı verdiği “var olma mücadelesi” Yeni Türk Hükümeti’nin diplomatik ve askeri başarılarıyla adeta taçlanmış ve Artvin Halkı tekrar ve ebediyen hürriyetine kavuşmuştur.

13 Temmuz 1873’de imzalanan Berlin Anlaşması ile Artvin, savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti ve halkımızın “Kara Günler” dediği 40 yılık esaret dönemi bu şekilde başlamıştır.

1914 Kasım’ında Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey komutasındaki Melo Sınır Taburu, Çarlık Rus Ordusu’nun Artvin ve çevresindeki birliklerini bozguna uğratmış ve bunun üzerine Ruslar, Artvin’i terk etmek zorunda kalmışlardır.

Ne yazık ki bu sevinç de çok uzun sürmemiş ve I. Dünya Savaşı’nda imzalanan Mondros Mütarekesi ile Osmanlı Ordusu’nun 1914’den önceki sınırlarının gerisine çekilmesi gerektiğinden Artvin ve çevresi boşaltılmış ve bu defa da İlimiz, İngilizler tarafından işgal edilmiştir.

İngiliz işgali 1920 Yılı’nın Nisan ayına kadar sürmüştür. İngilizler, çekilirken şehri Gürcistan’a bırakmışlardır.

Artvin’in yeniden kazanılması ise TBMM Hükümeti’nin askeri ve diplomatik başarılarının sonucunda mümkün olmuştur.

Kazım Karabekir komutasındaki 15. Kolordu’nun yeni Türkiye’nin ilk askeri zaferini Kars’ı kurtararak gerçekleştirmesinden sonra Türk Hükümeti, 22 Şubat 1921’de Gürcistan Cumhuriyeti’ne ultimatom vermiştir. 23 Şubat 1921’de verilen cevapta Artvin’in terk edileceği, Gürcistan tarafından resmen açıklanmıştır.

Böylece Artvin’in kesin olarak Türkiye topraklarına katılması ve özgürlüğe kavuşması 7 Mart 1921’de mümkün olmuştur. Kazanılan askeri ve siyasi başarılar, Gürcistan’ın Artvin’i terk etmesinin en önemli nedeni olmuştur.

Çok şükür o günler geride kaldı…

75 milyonluk genç nüfusu, sağlam ekonomisi,caydırıcı askeri gücü ve lider yapısıyla sadece bölgesinin değil bütün dünyanın önemli güç dengelerinden birisi haline gelen Büyük Türkiye’miz, artık dostlarına güven verirken düşmanlarına da korku salmaktadır.

Millet olarak sahip olduğumuz yüce değerlerin kıymetini bilmek ve bu değerlere ebediyen sahip çıkmak mecburiyetindeyiz.

Cennet vatanımıza sahip çıkmak demek; sadece hudutlarında nöbet tutmakla değil, geleceği emanet edeceğimiz çoluk-çocuğumuza vatan ve bayrak sevdasını aşılamak hatta şanlı geçmişimizi onlara en iyi şekilde öğretmekle mümkün olacaktır.

Çünkü; geçmişini bilmeyen milletler, geleceklerine asla yön veremezler.

Dolayısıyla Kurtuluş Savaşı yılları, bütün dünyanın takdir ve ibretle izlediği, milletçe de büyük bir gururla hatırlayıp nesiller boyu hep göğsümüzü kabartarak anlatacağımız emsalsiz bir kurtuluş destanıdır.

Kurtuluş coşkusunu tekrar yaşadığımız bu tarihi gününde Artvin’imiz; hiç şüphesiz ki yarınlara umutla bakarken enerji, ulaşım, eğitim ve turizme dönük yatırımları ile daha müreffeh, daha gelişmiş bir il olma hedefine doğru hızla ilerlemekte ve “kalkınma mücadelesine” aralıksız devam etmektedir. Artvin’i çok daha güzel günlerin beklediği inancıyla;

Bu anlamlı günde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Kazım Karabekir Paşa olmak üzere Artvin-Melo Sınır Taburu Kumandanı Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey’i ve isimsiz daha nice kahraman ecdadımızı, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor,

Bütün Artvinli hemşerilerimin kurtuluş gününü kutluyorum.

Dr. İsrafil KIŞLA
AK Parti Artvin Milletvekili

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.