Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
17-03-2014 00:00:00

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’nda İncelemelerde Bulundu

Gümrük sahasında yaya olarak gezen Bakan Yazıcı, ele geçirilen gümrük kaçağı malların muhafaza edildiği depoda incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.

Ardından polis noktalarını gezen ve sadece bir polisin görev yaptığını fark eden Yazıcı, görevli memur sayısının artırılmasını istedi.

İncelemelerinin ardından gerçekleştirilen toplantıda yetkililerden bilgi alan Bakan Yazıcı, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Sarp Gümrük Kapısı’nın Türkiye’deki kapılarla kıyaslandığında Atatürk Hava Limanı ve Antalya’nın ardından yoğunluk bakımından üçüncü sırada olduğunu belirtti.

Sarp Sınır Kapısı’nın çok yoğun işleyen bir kapı olduğunu ve ticari araç sayısının yıllık bir milyon 200 bin civarında olduğunu ifade eden Yazıcı, “Aylık giren çıkan insan sayısı 180-200 bin dolayında, yoğun bir kapı. Kapının fiziki konumu itibarıyla yaşanan sorunlar var. Alanda ünitelerin yerleştirilmesi itibarıyla yaşanan sorunlar var. Uygulamadan kaynaklanan sorunlar var. Bunları tek tek müzakere ediyoruz.” dedi.

Gürcistan’dan Türkiye’ye araçların standart depo kapsamında yakıt getirmesinden kaynaklanan sıkıntılar olduğunu da kaydeden Yazıcı, şunları söyledi: “Bir buçuk aydır yaptığımız uygulama ve bu uygulamadan beklediğimiz sonuçlar var. Zarara uğradığını söyleyen taşıyıcılar var. İnsanımız çok ilginç. Siz bir önlem aldığınız zaman önlemi devre dışı bırakacak, görünürde alınmış önleme şeklen uyuluyormuş gibi başka unsurları devreye sokmak, bir başka ifadeyle düzenlemeleri aşma girişimleri var. Bunları gördük. Bu konuyu inşallah hem esnaf sanatkarlarımızı, taşıyıcılarımıza zarara yol açmayacak, hem de devletin uluslararası taşıma sektöründeki rekabet hususlarını dikkate alarak ve özellikle Gürcistan’dan daha ucuz akaryakıtın Türkiye’ye transitini engelleyecek düzenlemeler ve önlemleri tekrar gözden geçirip devreye sokacağız. Bana aktarılan ve yapılan uygulamalarda bunu doğruluyor. Bu yolla günlük 45 bin ton yakıtın standart depo kapsamında Türkiye’ye getirildiği görülüyor. Bu işin buradaki akaryakıt piyasasını önemli ölçüde etkilediğini düşünüyorum.”

İstanbul’da Laleli, Şişli piyasası olarak sözü edilen, halk dilinde bavul ticareti olarak adlandırılan bedelsiz ihracat uygulamasının Sarp Sınır Kapısı’nda da yapıldığını belirten Yazıcı, şöyle devam etti: “Komşu ülkelere yapılan ve devam eden ticaret, bu uygulamanın belgeli hale, beyannameye dayalı, beyanname verme zorunluluğu getirecek uygulama başlatılmak istendi burada. Bundan ötürü sıkıntı yaşandı. Eski uygulama aynen devam edecek ama Türkiye’nin farklı yerlerinde farklı uygulamalar var bedelsiz ihracat faaliyetleri için. Bunları da tekrar gözden geçireceğiz. Sarp Gümrük Kapısı’nda bedelsiz ihracata ilişkin eski uygulama nasılsa öyle devam edecek.”

Gümrük sahasının küçük olduğunu, bu nedenle kaçakçılık kanununa veya gümrük mevzuatına aykırı el konulan malların ve araçların gümrüklü saha içersinde muhafaza edildiğini söyleyen Yazıcı, şunları kaydetti: “Bunların muhafazasını sağlayacak korunaklı bir tır parkımız yok. Büyük ölçüde çözülüyor. Çaykur’un iki dönüm Sarp’ta arazisi var. Güvenlik tedbirlerini alarak bu sorunu gideriyoruz. Hopa Ticaret Sanayi Odası tır karnesi verme yetkisinin Hopa Ticaret Sanayi İl Müdürlüğüne verilmesini istiyor. Bu uygulama Bakanlar Kurulu kararı ile TOBB tarafından yapılıyor. Bunu da adaletli bir şekilde çözüme kavuşturacağız.”

Kapının genişletilmesi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, kamulaştırma kararlarının alındığını, kapının girişindeki tünel ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünü de dile getiren Yazıcı, ikinci bir tünel veya yol genişletilmesi alternatiflerinin olduğunu, bunu değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.

Muratlı Sınır Kapısı’yla ilgili Gürcistan tarafından kaynaklanan gecikme olduğunu, önümüzdeki günlerde bir heyetin Gürcistan ile temasa geçeceğini vurgulayan Yazıcı, Sarp Sınır Kapısı’ndaki incelemeleri sırasında evlerinin istimlak edilmemesini isteyen vatandaşlara, evlerin istimlak edilmeyeceğini söyledi.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.