Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
07-03-2014 00:00:00

Borçka’da 150 Afet Konutunun Temeli Atıldı

Borçka ilçesinde düzenlenen temel atma törenine, Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AFAD Daire Başkanı Ahmet Atik, Borçka Kaymakamı Şakir Öner Öztürk, Borçka Belediye Başkanı Oral Küçük, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı, Orman Bölge Müdürü Salih Akbaş, Artvin Defterdarı Zeki Aydoğna, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Ateş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, bazı daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, afetzedeler ile vatandaşlar katıldı.

Törende bir konuşması yapan İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Salih Avcı, temeli atılacak olan afet konutları hakkında bilgilendirmede bulunarak, şunları söyledi: ”Merkez Seyitler Köyünde yapılmakta olan 48 adet afet konutlarına il merkezimizdeki köylerde afetzede olup hak sahibi kabul edilen ailelerimizi yerleştirdik. Bu projemizde il merkezi ve köylerinde hak sahibi olup bekleyen afetzede aileler bulunmaktadır. Konutlar 6 blok 4 kat 85 metrekare ve kaloriferli olup Başkanlığımızın tip projesi uygulanmaktadır.

2015 yılı Nisan ayı itibariyle konutların yapımı tamamlanıp afetzede ailelere teslim edilmesi planlamaktadır. Her bir konut bedeli 80 bin liraya mal olmaktadır. Afetzede vatandaşlarımız 2017 yılından itibaren 18 yıl vadeli faizsiz aylık 365 lira geri ödeyerek konut sahibi olacaktır.

Burada yapılmakta olan 102 adet afet konutları ise 13 kat 2 Bloktan oluşmakta olup her bir daire 105 metrekare olarak planlanmıştır. Konutlarımız 115 bin liraya mal olacaktır. Afet konutlarımıza Borçka İlçesi muhtelif 12 köydeki afetzede aileler yerleştirilmiştir. Konutların afetzede ailelere 2016 yılı Ocak ayı itibariyle teslim edilmesi planlanmaktadır. Buradaki afetzede ailelerimiz de 2018 yılı itibariyle 18 yıl vadeli faizsiz aylık 525 lira ödeyerek sahibi olacaktır.”

AFAD Daire Başkanı Ahmet Atik ise kurumlarının yapısı ve işleyişi hakkında bilgiler vererek, ”AFAD olarak Afetler meydana gelmeden önze hazırlık ve zarar azaltma, olay sırasında yapılacak müdahale ve olay sonrasında gerçekleştirilecek iyileştirme çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşların arasında koordinasyonu sağlamaktayız. AFAD olarak, meydana gelen afetler sonrasında ülkemizin dört bir yanında yaklaşık 40 bin afet konutu yaparak, afetzede vatandaşlarımızı sıcak yuvalarına kavuşturduk. Ülke olarak tüm afet önlemlerini almaya mecbur değil mahkumuz. Artvinli afetzede vatandaşlarımız için inşa edilecek konutların bir an önce tamamlanmasını temenni ediyor, emeği geçen ve destekleriniesirgemeyen başta Sayın Valimiz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum. Ülkemiz coğrafi konum nedeniyle büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerle sık sık karşılaşmaktadır. Topraklarımızın % 66’sı 1’nci ve 2’ci derece deprem bölgesinde bulunmaktadır. Sadece depremler yüzünden 1950’lerden bu yana yaklaşık 32 bin vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.” diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla; “Çok değerli Borçka halkım, Allah kimseyi afetle yüz yüze getirmesin ama doğal afetlerde zaman zaman yaşadığımız gerçekler. Ateş düştüğü yakar. İnsanların çektiklerini bizim onlar gibi hissetmemiz mümkün değil ama o acıları gidermek, telafi etmek açısından da devlet olarak, millet olarak, hükümet olarak verilmiş bir sözü yerine getirmekte güzel bir şey. Bugün o mutluluğu, o güzelliği yaşıyoruz. Afete maruz kalmış kardeşlerimize Artvin’de 48, Borçka’da 102 konut olmak üzere toplam 150 konutla temel atmayı gerçekleştirmiş olmak ve afete maruz kalmış dışarıda hiç kimsenin kalmadığını bugün burada duymuş olmak güzel bir şey. Onun için bundan bir iktidar ve Artvin insanının milletvekili olarak çok büyük bir mutluluk duyuyorum. İnşallah bu konutlar en kısa zamanda kazasız belasız bir an önce tamamlanır ve hak sahiplerine teslim edilir. Teslim etmeyi de inşallah hep birlikte yaparız, bizlere nasip olur.” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise “Borçka en sık ziyaret ettiğim ve açılışlarında bulunduğum ilçe oldu. Bu vesile ile ayrıca Borçkalılarla bir araya gelmekten dolayı duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Burası Doğu Karadeniz’in en doğusunda, kendine özgü özellikleri olan oldukça güzel bir ilçemiz. Artvin kendi özgün yapısıyla ülkemizde oldukça farklı bir yere sahip. Bir kere farklı jeolojik özellikleri, faklı coğrafyası, farklı iklimi ve belkide en önemlisi farklı kültür dokusu ve folkloru ile oldukça zengin illerimiz arasında bulunmaktadır.

Ülkemiz umuyorum afetlerle hiç karşılaşmaz fakat ülkemizin neredeyse % 70’lik kısmı afete maruz kalmaya müsaittir. Depremsellik etkisi oldukça yüksek fakat biz deprem açısından Artvin olarak biraz daha şanslı iller arasındayız. Buradan şunu söylememiz gerekir. Bu ülkenin ortak gücünü ortak akılla bir araya getirerek başta afetlerde olmak üzere her türlü krizde birlikteliği ve gücü sağlamamız gerektiğini bir kez daha anlamış oluyoruz. Tabi afetlerde başta olmak üzere…

Depreme, heyelana, çığ, sel, ve yangınlara hazırlıklı olacağız. İlimizde Çoruh Vadisi gibi çok önemli bir vadi Karadeniz’le buluşuyor. Bu Çoruh Vadisi üzerinde zaman zaman heyelanlar yaşamaktayız. Karayollarında benzer heyelanları yine Macahel bölgemize giderken, Şavşat ilçemizin belirli alanlarına giderken, hatta Yusufeli’ne giderken kardan kaynaklı zaman zaman çığ ve heyelanla karşılaşmaktayız. Biz buralarda devlet olarak hazır olmalıyız. Siz vatandaşlarımızı da bu tür vakalara hazırlamalıyız. AFAD olarak bunu başarmamız gerekiyor. Bugün temelini atacağımız ve inşa edilecek olan AFAD konutlarının temel atma töreni için bir araya geldik. İlimizde bugüne kadar AFAD konutları hak sahipliğini kazanan 845 vatandaşımız var. Devletimiz bugün bunlardan 102 adedini Borçkalı hemşerilerimiz için yapmaktadır. Diğer konutlar ise diğer ilçelerde afete maruz kalmış vatandaşlarımızın hizmetine sunulmak üzere 200’ü aşkın konut devam ediyor. Geri kalanlar için yer sorununu çözmemiz halinde hepsini tamamlamış olmayı sizlerle birlikte başarmak istiyoruz.

Buradan yerel idarecilerimize, hem kaymakamımız hem de bu alanın imarı konusunda bizlerin önünü açan Borçka Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür ediyorum. En büyük sıkıntımız konutlar için yer bulamamaktır. Konutları ya ilçe dışına ya da biraz uzak bölgelere yaparak vatandaşlarımıza teslim ediyoruz. Doğal olarak buraların kullanımında sıkıntılar oluşuyor. Ama bu sorunu Borçka ilçemiz aştı.” diye konuştu.

Konuşmalarının ardından Artvin Valisi Kemal Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, AFAD Daire Başkanı Ahmet Atik ile diğer protokol üyeleri hep birlikte butona basarak konutların temeline ilk harcı koydu.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.