Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
17-03-2014 00:00:00

Bakan Hayati Yazıcı Arhavi’de İçme Suyu ve Paket Arıtma Tesisini Hizmete Açtı

Yolgeçen Köyünde düzenlenen açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Artvin Valisi Kemal Cirit, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Arhavi Kaymakamı Muhammet Önder, Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu, İller Bankası Trabzon Bölge Müdürü Hakan Çolak, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcı bazı daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende bir konuşma yapan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Türkiye’de hükümetin ve belediyelerin gündemi ile halkımızın gündemini birleştiriyor, bir bir çözüm üretiyoruz.” dedi.

Yazıcı, Türklerin geçmişten bu yana yerleşim yerlerine önce suyu getirdiğini, su kemerleri yaptığını, suyun insan hayatı için çok değerli olduğunu belirtti.

Su imkanlarını halka ulaştırmak için büyük çaba harcadıklarını ifade eden Yazıcı, “Karadeniz Bölgesi özellikle çok yağmur alan bölgemiz ama Karadeniz Bölgesi’nde içme suyu kaynaklarına erişimde sorunlar yaşıyoruz. Arhavi’nin su sorunu bu zamana kadar kuyu imkanları ile sağlanıyordu. Maliyeti oldukça yüksek. Enerji harcıyorsunuz ama kalitesi düşük.” diye konuştu.

Temiz içme suyu sağlanması için önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Yazıcı, şöyle devam etti: “Bu, bizim insana verdiğimiz değerin bir göstergesi. Dünyada 7,5 milyar insan var ama bunların bir milyarı temiz su kaynaklarına erişimden yoksun. 2,5 milyar insan kaliteli sağlık hizmeti alma imkanından yoksun. Hamdolsun Türkiye’de hükümetin ve belediyelerin gündemi ile halkımızın gündemini birleştiriyor, bir bir çözüm üretiyoruz. Biz çözüm üretiriz. Sorunları tespit eder, sonra da imkanlar ölçüsünde bir sıralama yaparak çözüm üretiriz.”

Bakan Yazıcı, KÖYDES projelerinin de büyük oranda hayata geçirildiğini ve çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Elbette her tarafta yapamadık. En az da Doğu Karadeniz Bölgesi’nde gerçekleştirilmiştir. Bunun en önemli sebeplerinden biri coğrafya azgın, maliyetler yüksek. Bir köyün yolunu yaparsınız bir sel gelir, alır, götürür ama her şeye rağmen her vatandaşımızın ayağına hizmeti götürmek için kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Su Kanalizasyon ve Altyapı Projesi (SUKAP) çalışmalarının da devam ettiğini ve belediyelerin bu kapsama alınarak çalışma yürütüldüğünü dile getiren Yazıcı, “İçme suyu ihtiyaçları ve kanalizasyon ihtiyaçlarının yüzde 50′si merkezden, yüzde 50′si belediyeler tarafından karşılanıyor. Bu tür projeleri İller Bankası projelendiriyor. İnşallah yapımı tamamlanan bu tesis 50 bin nüfusun ihtiyacını karşılayacak, Arhavi’nin uzun süre içme suyu ihtiyacı olmayacak” dedi.

Artvin Valisi Kemal Cirit ise geleceğin yüzyılında su ve enerji stratejisinin ülkeler için çok ciddi bir noktaya geldiğini ifade ederek, Çoruh Vadisi’nin de öneminin artacağını, gelecekte çok önemli bir kaynağa sahip olduklarını söyledi.

Arhavi halkının temiz içme suyuna kavuşmuş olmasının mutluluğunu yaşadığını ifade eden Vali Cirit, “Sayın Bakanımızı ilimizde görmekten dolayı mutluyuz. Tesisin halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla ise sözlerine Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Hükümet yetkililerine teşekkür ederek şunları söyledi: “Ülkemizin güçlü ekonomisi sayesinde ilimiz ve ilçelerimiz ciddi yatırımlar almaktadır. İşte Karadeniz Sahil Yolu, Sarp Sınır Kapısı modernize edilerek yenilendi. 10 yıl önce Hopa Cankuratan Tünelini hayal bile edemezdik. Bugünlerde tünel tamamlanmak üzere, ışığa ramak kaldı. Arhavi’nin en önemli sorununlarından biri içme suyu idi. Belediye Başkanımızada da tesisin kısa sürede tamamlanmasından dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Hem içme suyu hem de kanalizasyon sorununu çözdü. Bugün açılışını yaptığımız tesis ile Arhavililer temiz içme suyuna kavuşuyor. Bundan sonra Arhavi çok daha güzel ve çok kaliteli suyu ucuza içecek. Ben tesisin Arhavi’ye ve halkımıza hayırlı olmasını diliyorum.”

İller Bankası Bölge Müdürü Hakan Çolak, “Yapımı İller Bankası A.Ş Trabzon Bölge Müdürlüğü ve Arhavi Belediyesince müşterek gerçekleştirilen tesisinin iki yılda tamamlandığını ve yaklaşık 8 milyon liraya mal olduğunu söyledi.

Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu ise, tesisinin başta Arhavi olmak üzere Artvin’e ve Doğu Karadeniz bölgesine hayırlı olmasını dileyerek,” Yeni bir sistem kurarak devreye aldığımız bu tesisin başta Arhavi halkının olmak üzere Artvin ve Karadenizlilerin görmesini istedik. Bugün bu güzel tesisin açılışında sizleri aramızda görmekten dolayı mutluyuz. Yeni bir teknoloji ile hizmete alınan tesiste son derece sağlıklı, güvenli ve ucuz suyla Arhavi halkımızı buluşturmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz. Tesis ile ilçemizin su sorununu çözdüğümüze inanıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından, Bakan Yazıcı, Vali Cirit, AK Parti Artvin Milletvekili Kışla ile Arhavi Belediye Başkanı Hekimoğlu tesisin açılış kurdelesini keserek hizmete açtı.

Bakan Yazıcı ve beraberindekiler daha sonra tesisi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

7 Mart Kurtuluş Mesajı
SONRAKİ HABER 7 Mart Kurtuluş Mesajı
Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.